Typowym pytaniem, które możesz mieć podczas poszukiwania energii słonecznej do swojego domu, jest to, który typ falownika jest najlepszy dla twojego konkretnego układu słonecznego. Na rynku jest wiele marek i typów, a wszystkie twierdzą, że są najlepszym wyborem. Ale jak wiesz, każdy domowy system solarny jest projektowany na zamówienie przez naszych ekspertów, a każdy projekt ma określone potrzeby w zakresie falowników.
Podstawową funkcją falownika jest zmiana prądu stałego (DC) generowanego przez panele słoneczne na dachu na prąd przemienny (AC), rodzaj energii używanej w domu. Istnieją sposoby, aby ta konwersja była bardziej wydajna i skuteczna.
Falowniki dzielą się na dwa podstawowe typy – falowniki łańcuchowe i mikroinwertery.
Falowniki łańcuchowe
Falowniki łańcuchowe to najprostsza i najtańsza opcja. Podczas korzystania z falownika łańcuchowego cała energia wytwarzana przez panele słoneczne wędruje do jednego źródło, w którym wszystko jest konwertowane. W Twoim domu obok licznika mediów jest zainstalowany jeden duży falownik. Jest to mniej więcej rozmiar ściennego podgrzewacza wody.
Tego typu falowniki są najlepsze do systemów słonecznych, które otrzymują pełne słońce i mają panele zamontowane w jednej dużej grupie. Falowniki łańcuchowe przetwarzają całkowitą energię w oparciu o panel o najniższej wydajności. Dlatego ważne jest, aby wszystkie panele zachowywały się na podobnym poziomie, aby uzyskać jak najwięcej energii z systemu.
Jeśli jeden panel ma gałąź cieniującą go o 30%, otrzymasz tylko 70% możliwej produkcji całego systemu. Panel o najniższej wydajności decyduje o produkcji całego systemu.
Mikroinwertery
Natomiast mikroinwertery są znacznie mniejsze i są umieszczane z tyłu każdego pojedynczego panelu słonecznego. Przekształcają prąd stały każdego panelu na prąd zmienny u źródła powstania. Każdy mikroinwerter działa niezależnie od pozostałych paneli, przetwarzając ilość energii, którą generuje każdy panel słoneczny. Mikroinwertery zwykle kosztują nieco więcej, ale są kluczowym elementem maksymalnego wykorzystania energii z systemów o unikalnych specyfikacjach.
Mikroinwertery mogą być zaletą, gdy Twój domowy system słoneczny ma panele w różnych środowiskach. Na przykład:
- Jeśli niektóre z paneli są zacienione przez część dnia
- Jeśli panele są montowane w różnych kierunkach
Wybór mikroinwerterów w tych przypadkach pozwala na konwersję energii na każdym panelu. Jeśli panel ma słabą wydajność z powodu zacienienia, niezacienione panele nadal są w stanie wytwarzać i przetwarzać energię z pełną wydajnością.
Dodatkowo mikroinwertery zapewniają opcję dodania dodatkowych paneli w przyszłości, jeśli Twoje potrzeby wzrosną. Dodatkowe panele są instalowane i łączone za pomocą własnych mikroinwerterów. W przeciwieństwie do tego, jeśli masz tradycyjny falownik łańcuchowy, powiększenie systemu oznacza dodanie drugiego falownika. Zwiększa to znaczne wydatki i może utrudnić dodawanie paneli w przyszłości.
Oprogramowanie do monitorowania systemu słonecznego wykorzystuje dane zebrane z falownika, aby poinformować Cię, jak działa Twój system. Falowniki łańcuchowe dostarczają informacji o Twojej kompleksowej produkcji systemów solarnych. Mikroinwertery informują o tym, jak działa każdy panel. Te dane mogą być przydatne w rozwiązywaniu problemów związanych z konserwacją.
Trzecia opcja, optymalizatory mocy, to hybryda tych dwóch systemów. Więcej informacji na temat optymalizatorów mocy można znaleźć w tym artykule .
Indywidualnie zaprojektowane systemy energii słonecznej
Naszym celem w zatrzymajlicznik.pl jest zaprojektowanie idealnego systemu słonecznego dla naszych partnerów. Obejmuje to typ sprzętu, rozmieszczenie paneli, liczbę paneli i typ falownika. Projektujemy Twój system tak, aby wytwarzał jak najwięcej energii przy najniższych dostępnych stawkach. Jeśli chcesz porozmawiać z jednym z naszych przyjaznych ekspertów w dziedzinie energii słonecznej, zadzwoń pod numer 732 90 10 90 lub kliknij przycisk poniżej, aby rozpocząć.