czwartek, 8 grudnia, 2022

Opłata mocowa 2021. Najwięcej dopłacą przedsiębiorcy!

Rok 2017 był czasem, kiedy polski rząd przyjął tragiczną w skutkach ustawę (Dz. U. z 2018 r. poz.9*), regulującą rynek mocy, która ma za zadanie podnieść bezpieczeństwo energetyczne. Oznacza to stałe i praktycznie bezproblemowe dostawy prądu, zapewniając ciągłość dystrybucji. Jednakże oznacza to zauważalną podwyżkę cen prądu dla ostatecznych odbiorców. Nowa opłata mocowa – od kiedy będzie obowiązywać?

Rynek energetyczny po nowemu, czyli opłata mocowa.

Wejście w życie nowego rozporządzenia planowane było na dzień 1 października br., jednakże w sytuacji kryzysu wywołanego koronawirusem przesunięto je na 1 stycznia 2021 r. Niestety niestabilność rynkowa spowodowana pandemią koronawirusa oraz wprowadzenie dodatkowych opłat energetycznych mogą mieć poważne konsekwencje zarówno dla przedsiębiorców, jak i zwykłych użytkowników. Nowa pozycja na rachunku za prąd będzie stanowiła boleśnie odczuwalną część poniesionych kosztów. Opłata mocowa za prąd da się we znaki wszystkim użytkownikom energii.

Zużycie energii elektrycznej jest coraz większe, dlatego elektrownie muszą sprostać wymaganiom i potrzebom odbiorców. Stwarza to konieczność utrzymania elastycznych rezerw, które będzie można wykorzystać w czasie znacznie zwiększonego zapotrzebowania na energię, a to wiąże się ze znacznym podwyższeniem cen za prąd. Dodatkowo wyższe ceny energii to wzrost kosztów produkcji oraz dystrybucji towarów, co w konsekwencji prowadzi do podwyżek cen samych produktów.

Wyliczając ostateczną wysokość dodatkowej opłaty brane są pod uwagę zarówno wyniki aukcji głównej, jak i aukcji dodatkowych na rok 2021, czyli wartość kontraktów mocowych oraz koszty poniesione przez Zarządcę Rozliczeń S.A. URE postanowiło dodatkowo namieszać ustanawiając wysokość opłaty OZE, jednocześnie zmniejszając do zera opłatę kogeneracyjną.

Opłaty energetyczne związane z firmą.

Zamrożenie cen energii, jakie wprowadzono w 2019 roku wywołało wiele kontrowersji. Według wyliczeń Energy Solution wynika, że rok 2021 przyniesie wzrost kosztów energii, niezależnie od opłaty mocowej, szacowany na 11,9 mld zł w porównaniu do roku 2018, kiedy ceny były ustabilizowane.

Ustawa mocowa i opłata mocowa 2020 zakłada, że w przypadku przedsiębiorstw nowa opłata ustalana będzie jako stawka stosowana do wolumenu energii elektrycznej pobranej z sieci w wybranych godzinach doby (za kWh). Dodatkowe koszty wynikają z faktu zakontraktowania drogą przetargu przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne, ilości mocy elektrycznych, które pozostają w gotowości do dostarczenia w ramach systemu energii elektrycznej.

Kwestia wybranych godzin jest mocno dyskusyjna, ponieważ wielu przedsiębiorców, zwłaszcza posiadających taryfy A, B, C (C11, C21, B11, B21) nie posiadają godzin szczytowych, a określone strefy zwiększonego poboru energii lub działają całodobowo. Wybór taryfy energii powinien być niezwykle dobrze przemyślany i dopasowany do systemu pracy firmy. Dla przedsiębiorstw, które pracują całodobowo najbardziej opłacalne są taryfy, które zakładają jednakowe ceny za kWh przez całą dobę.

Według obliczeń przeprowadzonych przez URE koszty w rozłożeniu na dobę mogą wynieść nawet do 100 zł/kWh. Jeśli zaś chodzi o godziny szczytowe – im krótszy okres godzin szczytowych, tym opłata mocowa będzie wyższa z poszczególnych godzinach.

Urząd Regulacji Energetyki ogłosił już godziny szczytowe na rok 2021. Jest to piętnaście kolejnych godzin (warto zauważyć, że stanowi to ponad połowę doby), które przypadają na dzień roboczy z wyłączeniem dni ustawowo wolnych. Pierwsza z godzin szczytowych rozpoczyna się o 7.00, z kolei piętnasta o 21.00. Dla przedsiębiorstw, które opierają swoją pracę na poborze energii, będzie to prawdziwa katastrofa. Przestój spowodowany pandemią w połączeniu z ogromną podwyżką kosztów prądu może spowodować, że tylko niektóre firmy będą wstanie poradzić sobie w tej sytuacji.

Ostatecznie według danych podanych przez URE wysokość opłaty mocowej w przypadku przedsiębiorców jest ściśle powiązana z ilością pobranej energii w tzw. Godzinach szczytowych i wyniesie 0,0762 zł/kWh.

OZE, czyli wsparcie dla zielonej energii. Opłata kogeneracyjna

W roku 2015 wprowadzono nową ustawę o odnawialnych źródłach energii, która zakłada nowy mechanizm wsparcia wytwarzania energii elektrycznej z pomocą odnawialnych instalacji OZE. Do tej pory, czyli przez ostatnie trzy lata była zerowa, jednak od nowego roku pojawi się jako dodatkowa wartość. Opłata OZE na rok 2021 wynosi 2,20 zł/MWh i pokrywa koszty związane z uczestnictwem w systemach aukcyjnych, jak również systemach: taryfa gwarantowana FIT oraz dopłaty do ceny rynkowej FIP.

Jeszcze w 2020 roku konieczne było uiszczenie opłaty kogeneracyjnej w wysokości 1,39 zł/MWh. Zgodnie z nowym rozporządzeniem Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 23 listopada 2020 roku, wysokość stawki w roku 2021 została obniżona do zera.

Opłaty energetyczne gospodarstwa domowego.

W przypadku zwykłych użytkowników, dodatkowe koszty wliczone zostaną w stawkę miesięczną, których wysokość uzależniona będzie od rocznego zużycia energii elektryczne oraz prognozy dotyczącej zapotrzebowania na prąd w konkretnym Roku Dostaw. W życiu nie ma nic za darmo, dlatego owa gwarancja, będzie dodatkowo płatna. Ostateczna kwota zależy od tego do jakiej grupy zostanie zakwalifikowane gospodarstwo.

Wysokość opłaty mocowej w zależności od rocznego zużycia energii wyniesie:

  • 1,87 zł – w przypadku zużycia poniżej 500 kWh energii elektrycznej,
  • 4,48 zł – w przypadku zużycia od 500 kWh do 1200 kWh energii elektrycznej,
  • 7,47 zł – w przypadku zużycia od 1200 kWh do 2800 kWh energii elektrycznej,
  • 10,46 – w przypadku, gdy zużycie energii elektrycznej będzie większe niż 2800 kWh.

Chcesz płacić mniej za energię? Sprawdź, ile możesz zaoszczędzić.

Jeśli czujesz się przerażony nową wizją rzeczywistości energetycznej, a opłata mocowa 2021 spędza Ci sen z powiek, nie ma co zwlekać. Poniżej zapraszamy do profesjonalnej porównywarki cen energii, dzięki której otrzymasz najbardziej dopasowaną ofertę obniżającą ceny rachunków za prąd. Zmiana dostawcy prądu może okazać się kluczowa i znacząco zmniejszyć cenę rachunku. Porównywarka cen pozwoli zaoszczędzić Ci nawet do 30% kosztów rocznie.

Opłata mocowa a fotowoltaika.

Kolejnym rozwiązaniem jest skorzystanie z ekologicznych źródeł energii, jak np. fotowoltaika. Montaż paneli słonecznych umożliwi zminimalizowanie kosztów lub nawet całkowicie ograniczyć pobór energii z sieci energetycznej. Inwestycje w innowacyjne technologie są znacznie lepszym rozwiązaniem niż ciągle rosnące rachunki za prąd

Podobne artykuły

Twój rachunek za prąd po przejściu na energię słoneczną

Po przejściu na energię słoneczną pierwszą rzeczą, którą prawdopodobnie zauważysz, jest drastyczny spadek miesięcznych rachunków za prąd. Znaczne oszczędności na rachunku za prąd są jednym...

Wydajność panelu słonecznego

Termin „wydajność” można często usłyszeć, czytając informacje o panelach słonecznych. Z pewnością brzmi to dobrze, ale czym właściwie jest wydajność paneli słonecznych? Jak to jest mierzone? Omówimy...

4 czynniki, które mogą wpływać na produkcję paneli słonecznych

Nie wszystkie panele słoneczne są sobie równe. Moce znamionowe, wskaźniki sprawności i wskaźniki degradacji to tylko kilka cech, które odróżniają panele słoneczne od siebie. Chociaż to...

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

DOTACJE NA FOTOWOLTAIKĘ

Aktualnie trwa nabór w Warszawie.
Możesz zyskać aż do 15 000 zł!
-616Dni -14Godziny -37Minuty -59Sekundy

AKTUALNE CENY SPRAWDŹ NA

Może zainteresuje Cię

Twój rachunek za prąd po przejściu na energię słoneczną

Po przejściu na energię słoneczną pierwszą rzeczą, którą prawdopodobnie zauważysz, jest drastyczny spadek miesięcznych rachunków za prąd. Znaczne oszczędności na rachunku za prąd są jednym...

Wydajność panelu słonecznego

Termin „wydajność” można często usłyszeć, czytając informacje o panelach słonecznych. Z pewnością brzmi to dobrze, ale czym właściwie jest wydajność paneli słonecznych? Jak to jest mierzone? Omówimy...

4 czynniki, które mogą wpływać na produkcję paneli słonecznych

Nie wszystkie panele słoneczne są sobie równe. Moce znamionowe, wskaźniki sprawności i wskaźniki degradacji to tylko kilka cech, które odróżniają panele słoneczne od siebie. Chociaż to...

Jakie są najbardziej ekologiczne panele słoneczne?

„Zielony” to słowo używane od dziesięcioleci do opisania przyjaznych dla środowiska praktyk, produktów, usług i nie tylko. Im bardziej ekologiczne jest coś, tym bardziej zrównoważone...

Monokrystaliczne panele słoneczne a polikrystaliczne panele słoneczne

Ponad sześć dekad temu naukowcy z New Jersey ogłosili wynalezienie praktycznego krzemowego panelu słonecznego. Od tamtej pory panele słoneczne przeszły długą drogę, ale wiele...