czwartek, 6 października, 2022

Panele słoneczne cena do zysku

Często można usłyszeć, iż warto korzystać z energii słonecznej w roli odnawialnego źródła energii. Niemniej jednak trzeba się dowiedzieć, jaka będzie cena fotowoltaiki i ile wynosić będzie koszt jej zamontowania, jak i eksploatacji, aby sprawdzić, czy tego typu inwestycja będzie po prostu dla nas opłacalna. Co dokładnie może zyskać firma czy gospodarstwo domowe korzystające z ekologicznej energii? Czy koszty zamontowania instalacji fotowoltaicznej naprawdę się zwrócą, a jeżeli tak, to kiedy dokładnie? Ile będzie wynosić całkowity koszt zainstalowania fotowoltaiki? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Korzyści z zainstalowania  fotowoltaiki

Nie bez przyczyny fotowoltaika zyskuje w polskich warunkach na popularności. Domowe systemy fotowoltaiczne są bardzo dobrym sposobem na ograniczanie emisji zanieczyszczeń i rachunków za prąd. Ochrona przed stale rosnącymi cenami energii elektrycznej i troska o środowisko naturalne to z pewnością nie jedyne spośród korzyści z posiadania własnej instalacji fotowoltaicznej. Jeżeli zainstalujemy na dachu własnego domu system solarny, zwiększymy jego wartość. Wartość domów mających system fotowoltaiczny przekracza nierzadko wartość samego budynku i instalacji solarnej.

Instalację fotowoltaiczną można teoretycznie zamontować samodzielnie, niemniej jednak zdecydowanie lepiej będzie zatrudniać firmy montujące panele fotowoltaiczne. 

Instalacja solarna może być potraktowana jako inwestycja. Przeciętna instalacja fotowoltaiczna na jednorodzinnym domu zwróci się po około 9 latach, a jeśli wziąć pod uwagę rosnące ceny energii elektrycznej, okres ten nawet może się jeszcze skrócić. Jeżeli założymy, że system solarny ma żywotność co najmniej 25 lat, inwestycja zwróci się średnio 2,5-krotnie.

Fotowoltaika – od czego zależne bedą koszty i cena inwestycji?

Cena instalacji fotowoltaicznej zależna będzie głównie od rodzaju wybranych przez inwestora paneli fotowoltaicznych. Projektowanie instalacji fotowoltaicznych z ogniwami, wykonanymi monokrystalicznymi kryształami krzemu, zakłada dużo wyższe koszty, gdyż krzem tego rodzaju jest bardziej wydajny i wykazuje wysoki procent sprawności, dzięki czemu montowane panele będą mogły mieć mniejszą powierzchnię.

Przykładowo, instalacja mająca moc 5 kW opierająca się na modułach 400W obejmie powierzchnię ok. 23 metrów kwadratowych i będzie składała się z 13 paneli. Instalacja o takiej samej mocy, niemniej składająca się z 18 sztuk paneli, będzie miała powierzchnię ponad 30 metrów kwadratowych.

Ostateczne koszty instalacji fotowoltaicznej uzależnione będą od ceny producenta, parametrów technicznych systemu czy modelu inwertera.

Warto również mieć na uwadze, iż na koszty fotowoltaiki składa się także montaż instalacji na dachu (spadzistym albo płaskim) albo na ziemi. Z kolei zaś ogniwa polikrystaliczne mają dość atrakcyjną cenę – na dużym dachu możemy zamontować ich więcej, a zadawalająca sprawność sprawi, iż dla wielu domów czy firm takiego typu rozwiązanie będzie zadowalające nie tylko tylko ze względu na niższy koszt, ale i wydajność.

Warto także skorzystać z porównywarki, gdzie prezentowane są ceny poszczególnych modeli razem z wyceną całej instalacji, co pozwoli na oszacowanie kosztów.

Fotowoltaika – cena i koszty, czyli czy instalacja fotowoltaiczna będzie opłacalna?

Należy mieć na uwadze, iż zamontowanie instalacji fotowoltaicznej to dosyć wysoki jednorazowy koszt, który jest jednakże przy tym inwestycją na wiele lat. Dlatego zatem cena fotowoltaiki winna być rozpatrywana w kontekście wieloletniego użytkowania.

Oszczędności, które wynikają z zamontowania ogniw fotowoltaicznych nie przyjdą jednakże z dnia na dzień. Realnych zysków z użytkowania fotowoltaiki należy się spodziewać po upływie minimum 8 lat – wtedy koszty instalacji powinny zacząć się zwracać.

Oszczędności i koszty z instalacji fotowoltaicznej

Możliwy koszt instalacji fotowoltaicznej 5 kW z rocznym uzyskiem mocy na poziomie 5000 kWh w przypadku gospodarstwa domowego to około 27 tysięcy złotych

Jeżeli wziąć pod uwagę powyższe założenia, inwestycja w zamontowanie instalacji fotowoltaicznej zwróci się w ciągu maksymalnie 10 lat. Niewątpliwie jest to przybliżony czas i w rzeczywistości może być on inny.

Wszystko zależeć będzie od aktualnej ceny za energię elektryczną oraz wydajności i kosztów zastosowanych komponentów. Warto przy tym wszystkim pamiętać, iż żywotność paneli słonecznych najsłodszych firm wynosi do 35 lat, czyli dużo dłużej niż czas, który będzie potrzebny celem zwrócenia się kosztów fotowoltaiki inwestorowi.

Jak obniżyć koszty zakupu fotowoltaiki i zamontowania instalacji fotowoltaicznej?

Jeśli szukamy ekologicznego, a przy tym efektywnego sposobu na pozyskanie energii elektrycznej, fotowoltaika będzie najlepszym wyborem. Jak można obniżyć koszty jej zakupu? Istnieje na to kilka sposobów. Pierwszym z nich jest wybranie właściwie nasłonecznionego miejsca. Ogniwa powinny być zamontowane od strony południowej, do której promienie słoneczne docierać będą najdłużej w ciągu doby. Drugim sposobem będzie skorzystanie z ulgi podatkowej za zamontowanie instalacji fotowoltaicznej.

Gwarancja na panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne objęte są gwarancją. W zależności od wybranego producenta, jest to zwykle od 10 do 12 lat. Jednak w wypadku najlepszych na rynku producentów, okres ten może być zdecydowanie dłuższy. Niektórzy z nich udzielają gwarancji nawet na okres 25 lat. Zatem inwestor może być spokojny, iż w przypadku kiedy doszłoby do jakiekolwiek awarii, nie z jego winy, nie będzie musiał ponosić żadnych kosztów naprawy.

Zmagazynowanie wytworzonej energii elektrycznej w sieci

Zgodnie z prawem, wyprodukowana przez instalację fotowoltaiczną energia elektryczna może być zmagazynowana w sieci publicznej przez 365 dni i dowolnej chwili odebrana w stosunku 1:0,8. Stosunek 1 do 0,8 oznaczać będzie, iż energię wyprodukowaną dzięki instalacji fotowoltaicznej i niewykorzystaną przez gospodarstwo domowe możemy wysłać do sieci i odebrać ją w ciągu 365 dni że startą na poziomie 20%. Jeśli na przykład wyślemy do publicznej sieci energetycznej 10 kWh możemy w ciągu roku kalendarzowego odebrać 8 kWh.

Podobne artykuły

Twój rachunek za prąd po przejściu na energię słoneczną

Po przejściu na energię słoneczną pierwszą rzeczą, którą prawdopodobnie zauważysz, jest drastyczny spadek miesięcznych rachunków za prąd. Znaczne oszczędności na rachunku za prąd są jednym...

Wydajność panelu słonecznego

Termin „wydajność” można często usłyszeć, czytając informacje o panelach słonecznych. Z pewnością brzmi to dobrze, ale czym właściwie jest wydajność paneli słonecznych? Jak to jest mierzone? Omówimy...

4 czynniki, które mogą wpływać na produkcję paneli słonecznych

Nie wszystkie panele słoneczne są sobie równe. Moce znamionowe, wskaźniki sprawności i wskaźniki degradacji to tylko kilka cech, które odróżniają panele słoneczne od siebie. Chociaż to...

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

DOTACJE NA FOTOWOLTAIKĘ

Aktualnie trwa nabór w Warszawie.
Możesz zyskać aż do 15 000 zł!
-553Dni -15Godziny -49Minuty -30Sekundy

AKTUALNE CENY SPRAWDŹ NA

Może zainteresuje Cię

Twój rachunek za prąd po przejściu na energię słoneczną

Po przejściu na energię słoneczną pierwszą rzeczą, którą prawdopodobnie zauważysz, jest drastyczny spadek miesięcznych rachunków za prąd. Znaczne oszczędności na rachunku za prąd są jednym...

Wydajność panelu słonecznego

Termin „wydajność” można często usłyszeć, czytając informacje o panelach słonecznych. Z pewnością brzmi to dobrze, ale czym właściwie jest wydajność paneli słonecznych? Jak to jest mierzone? Omówimy...

4 czynniki, które mogą wpływać na produkcję paneli słonecznych

Nie wszystkie panele słoneczne są sobie równe. Moce znamionowe, wskaźniki sprawności i wskaźniki degradacji to tylko kilka cech, które odróżniają panele słoneczne od siebie. Chociaż to...

Jakie są najbardziej ekologiczne panele słoneczne?

„Zielony” to słowo używane od dziesięcioleci do opisania przyjaznych dla środowiska praktyk, produktów, usług i nie tylko. Im bardziej ekologiczne jest coś, tym bardziej zrównoważone...

Monokrystaliczne panele słoneczne a polikrystaliczne panele słoneczne

Ponad sześć dekad temu naukowcy z New Jersey ogłosili wynalezienie praktycznego krzemowego panelu słonecznego. Od tamtej pory panele słoneczne przeszły długą drogę, ale wiele...