Jak Polska zamierza zrewolucjonizować świat OZE? Ten projekt zmieni reguły gry!
11 marca 2024 - Magazyny energii
Jedną z najważniejszych cech panelu słonecznego jest ilość energii, jaką może on wytworzyć. Potencjalni właściciele paneli słonecznych zwykle określają, ile energii chcą wyprodukować. Może to być 100% ich potrzeb, a nawet tylko 50%, ale w każdym razie istnieje szereg czynników, które będą miały wpływ na możliwości wytwarzania energii przez panel słoneczny.
Technologia słoneczna istnieje od dziesięcioleci jako sposób wytwarzania energii ze światła słonecznego. W ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci technologia paneli słonecznych poprawiała się w szybkim tempie, co doprowadziło do większej wydajności i obniżenia kosztów. Obecnie energia słoneczna jest prawie tak samo tania jak energia pozyskiwana z paliw kopalnych, a już za kilka lat będzie jeszcze tańsza.
Ze względu na ciągły wzrost kosztów energii , dla właścicieli domów i firm o wiele bardziej rentowne jest zainstalowanie paneli słonecznych na ich nieruchomościach. W tym poście badamy, jak działają i wytwarzają energię panele słoneczne.
Najpierw przejdźmy do podstaw.
Panele słoneczne działają, umożliwiając cząsteczkom światła, zwanym fotonami, wyrzucanie elektronów z ich orbitali atomowych. Kiedy to nastąpi, generowany jest przepływ energii elektrycznej, która jest wykorzystywana i zachowywana jako energia elektryczna. To wszystko dzieje się, gdy światło uderza w jednostkę zwaną ogniwem fotowoltaicznym.
Panele słoneczne składają się z setek lub tysięcy takich ogniw, a wiele paneli słonecznych tworzy układ słoneczny. Macierze te są podłączane do istniejącej sieci elektrycznej, dzięki czemu generowana energia może być odpowiednio skierowana.
Aby uzyskać dokładny obraz tego, ile energii może wyprodukować panel słoneczny, należy najpierw wziąć pod uwagę rodzaj zastosowanej technologii paneli. Gdybyś miał znaleźć dostawcę energii słonecznej i przejrzeć oferowane przez niego produkty, prawdopodobnie znalazłbyś 2 rodzaje paneli słonecznych: monokrystaliczne i polikrystaliczne. Oto kilka cech każdej technologii.
Jak widać, każdy typ panelu ma swoje wady i zalety. Jednak technologia polikrystaliczna jest nowszą technologią iz czasem stanie się bardziej wydajna, ale jeśli chcesz generować największą moc na jak najmniejszej przestrzeni, najlepszym rozwiązaniem będzie monokrystaliczny. Technologia panelu jest pierwszym czynnikiem wpływającym na możliwości produkcyjne panelu.
Aby w pełni zrozumieć liczby, musimy przejść przez kilka podstawowych jednostek
kW – kilowat. Jest to miara mocy elektrycznej równa 1000 watów. Energię elektryczną wytwarzaną przez panel słoneczny lub układ słoneczny można wyrazić w watach lub kilowatach.
kWh – miara energii elektrycznej równa zużyciu 1000 watów przez 1 godzinę. Kwh jest używana jako jednostka rozliczeniowa za energię zużytą przez osoby fizyczne. Jedna kilowatogodzina równa się 3,6 megadżuli.
DC – moc prądu stałego. Jest to forma mocy, która jest początkowo generowana z panelu. AC – Moc prądu przemiennego. DC jest zamieniane na prąd przemienny, dzięki czemu może być efektywnie wykorzystywane przez konsumentów w całym domu.
Systemy paneli słonecznych są mierzone w kW. Typowa instalacja paneli słonecznych ma zwykle około 5 kW i zajmuje około 27 m kwadratowych powierzchni. Macierz tej wielkości może wytwarzać średnio 350-600 kWh energii AC miesięcznie. Patrząc z perspektywy, typowe gospodarstw domowe zużywa około 500 kWh miesięcznie. Dlatego bardzo możliwe jest wytworzenie wystarczającej ilości energii, aby pokryć 100% swoich potrzeb. Gdybyś patrzył tylko na 1 panel, dałoby to około 250 watów na panel, rozmiar około 2 m kwadratowych i około 17,5-42,5 kWh prądu zmiennego miesięcznie.
Podsumowując, panel słoneczny sam w sobie powinien być w stanie pokryć około 1/20 zapotrzebowania na energię w gospodarstwie domowym. Dlatego większość elektrowni słonecznych zawiera 10-20 paneli, dzięki czemu mogą pokryć większość potrzeb. Oczywiście może się to znacznie różnić w zależności od wielu zmiennych, w szczególności ilości zużywanej energii elektrycznej i dostępnej powierzchni dachowej. Inne kwestie obejmują rodzaj technologii paneli, wydajność, lokalizację, kąt, klimat i inne.
Na koniec należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, że nie było lepszego czasu w historii na instalację paneli fotowoltaicznych. Nie tylko możesz łatwo wygenerować wystarczającą ilość energii, aby pokryć wszystkie swoje potrzeby energetyczne, ale panele słoneczne są teraz tańsze i wydajniejsze niż kiedykolwiek.
Copyright © 2023 ZatrzymajLicznik | Powered by Sitefy