Jak Polska zamierza zrewolucjonizować świat OZE? Ten projekt zmieni reguły gry!
11 marca 2024 - Magazyny energii
Świętowanie Nowego Roku już chwilę za nami, czas zatem pomyśleć o inwestycjach i planach na 2020 r. Tak samo jak 2019 rok, tak i 2020 upłynie nam z pewnością pod znakiem fotowoltaiki. W niniejszym artykule zostaną przedstawione wszystkie informacje praktyczne, które umożliwiają uzyskanie dopłaty do fotowoltaiki w Polsce. Kto ma szansę na dofinansowanie do fotowoltaiki w Polsce. Kto otrzyma wsparcie od państwa. Co musimy zrobić, aby otrzymać wspomniane dofinansowanie? Zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu.
Zamontowanie instalacji fotowoltaicznej pozwoli na korzystanie z niewyczerpanej i darmowej energii słonecznej, niemniej jednak na etapach inwestycji uchodzi za dosyć drogie rozwiązanie.
Trzeba jednakże mieć na uwadze, iż prężnie rozwijająca się branża fotowoltaiki w ostatnim czasie pozwoliła na znaczne obniżenie kosztów nie tylko komponentów, ale i usługi montażu.
Jako, że ceny energii ciągle rosną, właśnie teraz nastał idealny moment na zainwestowanie w fotowoltaikę, dzięki czemu będzie można obniżyć jej koszty. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, iż opłacalność fotowoltaiki zwiększają dotacje od państwa. Dofinansowanie na panele fotowoltaiczne może wynieść 17%, 25%, a nawet 32%.
Osoby fizyczne mogą także odliczyć wydatki poniesione na montaż i zakup instalacji w budynkach jednorodzinnych od swoich dochodów. Ulga, która może wynieść nawet do 32% obejmie wszystkich podatników PIT rozliczających się na podstawie skali podatkowej (stawka 17% albo 32%), opłacających ryczałt od przychodów ewidencjonowanych albo rozliczających się zgodnie z 19% podatkiem liniowym.
Dofinansowanie do odnawialnych źródeł energii obejmuje również rolników. Mogą oni bowiem ubiegać się o dofinansowanie w formie inwestycyjnej ulgi (25% kosztów z inwestycji, które odliczają od podatku rolnego).
Nie ma możliwości, aby umknęły naszej uwadze takie programy jak chociażby Mój Prąd, czy Czyste Powietrze. Boom na fotowoltaikę zaczął się w 2019 r., niemniej jednak wiele wskazuje, iż popularność elektrowni będzie wyłącznie rosła. Dlaczego systemy fotowoltaiczne są teraz przedmiotem wielu dyskusji?
1. Instalacja fotowoltaiczna to spora inwestycja. Trwają ciągłe dyskusje nad tym, czy zbudowanie całego systemu na swój użytek jest faktycznie opłacalną inwestycją.
Jeżeli zastanawiamy się, czy zainstalowanie systemu fotowoltaicznego jest dla nas, warto rozważyć koszty ponoszone na poczet energii elektrycznej dla naszego domu. Możemy również skorzystać z porównywarki, gdzie będą prezentowane ceny poszczególnych modeli wraz z wyceną całej instalacji. Konsultacja z wykonawcą może nam dać zaś odpowiedź jakie dofinansowanie fotowoltaika może zaoferować nam państwo. A jeżeli jesteśmy osobami, które zastanawiają się, jak w najbardziej korzystny sposób przejść przez cały proces budowania systemu fotowoltaicznego, poniższe treści będą zdecydowanie dla nas.
Ofert dofinansowań do fotowoltaiki z pewnością nie brakuje, niemniej jednak istnieje pewien haczyk – możemy skorzystać wyłącznie z jednej dotacji. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby złożyć podania o kilka spośród nich. Dzięki temu zyskamy pewność, iż na któryś z programów rządowych na pewno się załapiemy. Co mamy więc do wyboru? Poniżej zostaną omówione dwa programy.
Program Mój Prąd jest inicjatywą Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dzięki temu szansę na stworzenie instalacji fotowoltaicznej na terenie domu jednorodzinnego ma dużo więcej osób. Program wszedł w życie niedawno. Fotowoltaika dotacje dla osób fizycznych w ramach programu to pomoc finansowa w ramach zbudowania mikroinstalacji fotowoltaicznej.
Mikroinstalacje są dużo tańsze, aniżeli większe i samodzielne instalacje, a przy tym umożliwiają takie same oszczędności i działają na korzyść środowiska naturalnego. Mikroinstalacja fotowoltaiczna w naszym kraju to koszt średnio około 10 tysięcy złotych, zaś program Mój Prąd jest nam w stanie zaoferować do 50% zwrotu ceny, którą obciążyła nas instalacja. Zatem dofinansowanie w 2020 roku wynosi do 5 tysięcy złotych.
Warto mieć na uwadze, iż mikroinstalacja nie jest zupełnie samodzielnym systemem. Nasza prywatna elektrownia musi zostać podłączona do sieci elektroenergetycznej. To tam trafiają nadwyżki prądu, który został uzyskany z paneli słonecznych. Zmagazynowana energia może zostać odebrana z sieci w ciągu 12 miesięcy.
Dzięki podłączeniu do sieci elektroenergetycznej nie trzeba obawiać się o warunki atmosferyczne i braki dostarczanego prądu do urządzeń gospodarstwa domowego. W taki sposób nie marnują się także nadwyżki słonecznej mocy, które mogą być wykorzystane bezpłatnie zimą.
Innym spośród programów, z których można uzyskać dofinansowanie, jest ,,Czyste Powietrze”. Program ten ma za zadanie poprawić efektywność energetyczną i zmniejszyć emisję pyłów, jak i innych zanieczyszczeń do atmosfery z już istniejących budynków jednorodzinnych albo umożliwić uniknięcie emisji zanieczyszczeń pochodzących z nowowybudowanych budynków mieszkalnych. W takim wypadku wnioski muszą zostać złożone w wojewódzkim funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej, właściwym ze względu na położenie nieruchomości, która została ujęta we wniosku o dofinansowanie w terminie od 19/09/2018 do 30/06/2027.
– koszty mikroinstalacji fotowoltaicznej, jak i kolektorów słonecznych mogą być dofinansowane w 100% tylko w formie pożyczki w ramach reszty kwalifikowanych kosztów,
– maksymalny okres finansowania kredytem/pożyczką to 15 lat,
– oprocentowanie kredytu/pożyczki nie może wynosić więcej niż WIBOR 3M + 70 punktów bazowych i nie mniej, aniżeli 2% w ciągu roku.
Copyright © 2023 ZatrzymajLicznik | Powered by Sitefy