Jak Polska zamierza zrewolucjonizować świat OZE? Ten projekt zmieni reguły gry!
11 marca 2024 - Magazyny energii
W ostatnim czasie, właściwie wszyscy zaobserwowali wzrost cen produktów w polskiej gospodarce. Związane jest to z coraz wyższą płacą minimalną, inflacją oraz wartością stóp procentowych. Bez wątpienia, jedną z istotniejszych zmian jest podwyżka cen prądu w 2021 roku. Będzie ona odczuwalna przez wszystkich, zarówno w gospodarstwach domowych, jak i wśród przedsiębiorców. W 2019 roku, rząd co prawda obiecał, że nie dopuści do nadmiernego podwyższania cen, czego oznaką było zaakceptowanie 19 grudnia cennika jedynie jednej z firm dostarczającej energię (Tauron), jednak ostatecznie 3 stycznia bieżącego również pozostałe przedsiębiorstwa dostały akceptacje nowych warunków. Podwyżki cen prądu w 2021 roku są, zatem, nieuniknione. Wraz ze wzrostem cen energii elektrycznej w 2021, wzrosną także ceny produkcji i dystrybucji towarów, a w konsekwencji również samych produktów. Taki stan rzeczy wywołuje niepokój wśród przedsiębiorców.
Jak wspomniano, podwyżki cen energii elektrycznej w 2021 roku wpłyną między innymi na koszty prowadzenia działalności. Firmy, wychodząc naprzeciw rosnącym cenom i oczekiwaniom rynku, coraz częściej decydują się na tak zwane alternatywne źródła energii. Dla tych, którzy jednak chcą pozostać przy tradycyjnych źródłach zasilania, przedsiębiorstwa dostarczające prąd przygotowały rozwiązania gwarantujące tanią energię dla firmy. Kiedy jednak powinniśmy się pochylić nad ofertą taniego prądu dla firmy? Przede wszystkim, jeśli z uwagi na jej prowadzenie, zużywamy ją w ilościach zdecydowanie większych, niż standardowe. Zapewne, typowe rozwiązania nie zapewnią nam wtedy zmniejszenia rachunków. Ze specjalnych taryf, które pozytywnie wpłyną na ceny energii, mogą skorzystać te firmy, które prowadzą działalność w innym miejscu niż ich miejsce zamieszkania. Nie można wtedy brać pod uwagę standardowych rozwiązań, a jedynie tak zwane taryfy przemysłowe. Dodatkowo, niezbędne jest skorzystanie z nich w sytuacji, kiedy rachunki za prąd chcemy wliczyć jako koszty działalności gospodarczej. Konieczne jest także, aby pamiętać, że na cenę prądu może wpłynąć także zmiana jego sprzedawcy. Przyjmuje się, że statystycznie rzecz ujmując mogą być to oszczędności sięgające około 30%.
Decyzja o wyborze taryfy prądu nie jest łatwa. Każda z nich charakteryzuje się czymś innym. Dlatego właśnie, jeśli chcemy uniknąć podwyżki cen prądu dla naszej firmy w 2021 roku, powinniśmy dopasować ją do sposobu prowadzonej działalności i okresu nasilenia zużycia energii. Do najbardziej popularnych należą taryfy C11 oraz C12a. Pierwsza z nich (całodobowa), przewiduje jednakowe ceny na kilowatogodzinę przez całą dobę. Bez znaczenia, więc, czy w większym stopniu zużywamy prąd w ciągu dnia, czy też w nocy. Jest to szczególnie opłacalne dla zakładów, które pracują całodobowo. Stosując tą taryfę, nie narażają się na wysokie rachunki oraz niekontrolowane podwyżki cen energii elektrycznej. Druga opcja (C12a) to taryfa dwustrefowa. Przewiduje większe ceny za prąd w godzinach szczytu, a mniejsze poza tym okresem. Będzie to dobre rozwiązanie zwłaszcza dla tych firm, które prowadzą swoją działalność głównie w określonych godzinach, a nie całodobowo. W obu przypadkach umowna moc prądu to 40 kW.
Z powyższego wynika, że już sam wybór odpowiedniej taryfy prądu może pozytywnie wpłynąć na dostarczenie do naszej firmy taniej energii przez dystrybutora.
Wielkość prowadzonej firmy również ma znaczenie. Powszechnie wiadomo, że mikro przedsiębiorstwa korzystają w mniejszym stopniu z energii elektrycznej, niż duże podmioty o strukturze korporacyjnej czy wytwórczej. W przypadku małych i średnich działalności, optymalnym rozwiązaniem będzie taryfa „C”. Korzystają one z sieci elektroenergetycznych, które cechują się mniejszym napięciem. Firmy zasilane prądem o mocy do 40 kW, skorzystają z odmiany wspomnianej taryfy, jaką jest C1x. Podmioty, których działalność wymaga większej mocy przekazywanej energii elektrycznej, zapewne zdecydują się na C2x. Poza wyborem tego typu taryfy, określanej mocą dostarczanego prądu, pojawia się także drugie kryterium. Tanią energię w 2021 roku zapewni nam odpowiedni wybór pomiędzy taryfą jedno-, dwu- lub trójstrefową. Jeśli największe zużycie prądu notujemy w ciągu dnia bez konkretnie określonych godzin, to trafnym wyborem może okazać się taryfa jednostrefowa C11 lub C21. Decyzja uzależniona będzie od mocy dostarczonego prądu. W przypadku, gdy działalność firmy skupiona jest głównie w porach wieczornych lub nocnych, a także wtedy gdy z uwagi na przykład na działalność wytwórczą, notujemy większe zużycie energii elektrycznej w tych porach, wybierzemy taryfę dwu- lub trójstrefową. Dokonując każdorazowo wyboru odpowiedniej taryfy, należy dokładnie przemyśleć opcję, na którą się decydujemy. Szacunkowo przyjmuje się, iż wybierając którąkolwiek ze wskazanych możliwości, około 20% do 30% naszej działalności powinno skupiać się właśnie w godzinach charakterystycznych dla wybranej taryfy. Pozwoli to w optymalny sposób kontrolować ponoszone wydatki na energię elektryczną i zapewni tani prąd dla naszej firmy.
Duże przedsiębiorstwa oraz podmioty o profilu korporacyjnym, zatrudniające większą liczbę osób i korzystające z większej liczby urządzeń, zdecydują się zapewne na prąd o większej mocy. Dla nich przygotowano odpowiednio plan taryfowy z grupy „A” oraz „B”. Z uwagi na godziny pracy tego typu firmy, najczęściej wybieranym wariantem jest B21 lub A21. Zapewniają one tańszy prąd w ciągu dnia, kiedy prace wykonuje największa liczbę osób, natomiast nieco droższy w porze wieczornej oraz nocnej. Możliwe jest jednak, że firma zużywa więcej energii w mniej standardowych porach (popołudniowa oraz nocna), wtedy optymalna będzie taryfa C22a oraz B22, według której w godzinach dziennych, prąd jest nieco droższy, natomiast w porach popołudniowych, wieczornych oraz nocnych, zdecydowanie tańszy. Są jednak również przedsiębiorstwa, gdzie praca odbywa się bez przerwy, z uwagi, na przykład, na system pracy zmianowej. Takie podmioty wybiorą zapewne taryfę C23, B23 lub A23. W zależności od firmy dostarczającej energię do naszej organizacji, może być tak, że stawki za prąd ulegać będą zmianom sezonowym, odpowiednio uzależnionym od konkretnych miesięcy lub pór roku.
W przypadku klientów indywidualnych dysponujemy zdecydowanie mniejszym zakresem wyboru parametrów umowy w zakresie dostarczanej energii elektrycznej, niż klienci firmowi. Różnica polega głównie na możliwości decydowania o tak zwanej mocy umownej. Indywidualni odbiorcy mają ją narzuconą odgórnie i jest dostosowana do instalacji elektrycznych w domach mieszkalnych. W przypadku przedsiębiorstw, możliwy jest wybór w zależności od zapotrzebowania. Ma to istotne przełożenie na rachunki, gdyż podmiot, którego umowa opiera na prąd o mocy 5 kW, będzie płacił dwukrotnie mniejsze rachunki, niż przy umowie na 10 kW. W tym przypadku, jednak, wybór musi być również dobrze przemyślany, ponieważ przekroczenie zakontraktowanej mocy spowoduje naliczenie dodatkowych, wysokich opłat. W przypadku, kiedy mamy wątpliwości w tym zakresie, warto zapytać o opinię zaprzyjaźnionego elektryka.
Również, użycie w firmie urządzeń ograniczających zużycie prądu, może uchronić nas przez podwyżkami cen prądu w 2021 roku. Są to wszelkiego rodzaju listwy zasilające, kontrolery napięcia czy przyrządy monitorujące na przykład wyłączenie wszystkich urządzeń elektronicznych po godzinach pracy firmy. Ich zakup stanowi jednorazowy koszt działalności, umożliwiający długotrwałe, znaczne zaoszczędzenie środków.
Reasumując, stając w obliczu zdecydowanego wzrostu cen energii elektrycznej, warto rozważyć wskazane możliwości, które wpłyną na obniżenie kosztów prowadzenia naszej działalności. Podwyżki cen prądu w 2021 roku nie są bardzo duże, jednak zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest inwestycja w nowe technologie rozwijające naszą działalność, niż w stale rosnące rachunki za prąd.
Copyright © 2023 ZatrzymajLicznik | Powered by Sitefy